VAŽNOST POŠUMLJAVANJA
Pošumljavanje možemo objasniti kao ciljanu aktivnost podizanja novih šuma na površinama gdje prije nije bilo šume ili gdje je šumsko tlo uništeno nekim od ekoloških destabilizatora (poput požara, erozije, paše i ispaše stoke, itd.). Najčešći način pošumljavanja je sadnja sadnica, dok se sjetva sjemena vrlo rijetko koristi. RH ima značajne površine šumskih staništa koja upravo zahtijevaju ovakav način pošumljavanja, kao što su submediteransko i mediteransko područje. Međutim, postoje slučajevi kada je sjetva sjemena potrebna, a to su izrazito teški tereni (velika kamenitost, strmost i slično).
značaj šuma
- Šume održavaju ravnotežu ekosustava i biodiverziteta.
- Pošumljavanje smanjuje razinu CO2 i ublažava klimatske promjene.
- Šume štite tlo od erozije, očuvaju vodne resurse i sprječavaju poplave.
- Šume pružaju stanište mnogim biljnim i životinjskim vrstama.
- Šume imaju pozitivan utjecaj na ljudsko zdravlje.
- Pošumljavanje obnavlja degradirana područja.
- Očuvanje šuma doprinosi održivom razvoju i blagostanju zajednica.
Šume pokrivaju jednu trećinu kopnene mase Zemlje te obavljaju životno važne funkcije diljem svijeta. Oko 1,6 milijardi ljudi, uključujući više od 2.000 autohtonih kultura, ovisi o šumama za svoje životne potrebe, kao što su izvor prihoda, lijekovi, gorivo, hrana i sklonište. Šume su biološki najraznolikiji i jedan od najkompleksnijih ekosustava na kopnu, s više od 80% kopnenih vrsta životinja, biljaka i insekata koje u njima obitavaju.
U EU strategiji šuma (EU Forest Strategy 2021) , pošumljavanje ima ključno mjesto. Da bi pošumljavanje ublažilo navedene negativne posljedice, potrebno je razviti strateški pristup odabiru prikladnih vrsta, planiranju sadnje i održavanju postojećih i novih stabala.
EKOLOŠKI IZAZOVI
Pošumljavanje u mediteranskom području općenito je dodatno otežano zbog slabo razvijenog tla i čestih suša, što dovodi do većih troškova u usporedbi s drugim područjima. Osim samih sadnica i sadnje, troškovi pošumljavanja uključuju pripremu tla, postavljanje ograda, te njegu nekoliko godina nakon sadnje, i tako dalje.
U novije vrijeme kao rješenje na problem suša primjenjuje metoda pošumljavanja dronovima, međutim ova navedena metoda se pokazala neefikasnom jer zahtijeva značajne financijske resurse. S obzirom na to često se odustaje od procesa pošumljavanja, što rezultira neriješenim područjima i povećanom mogućnošću erozije tla.
INOVACIJAMA ZA zeleniju BUDUĆNOST
PNEUMATSKI PIŠTOLJ ZA POŠUMLJAVANJE
Osnova ovog izuma je omogućiti brzo pošumljavanje velikih površina tla koje je zbog gubitka vegetacije (obično požarom) izloženo pojačanoj eroziji. Nakon požara, kiša i bujice uzrokovane kišom obično u nekoliko pljuskova ispire se površinski humusni sloj tla pa samo tlo ostaje tvrdo, kameno i neplodno, dok nakon šumskog požara tlo obično ostaje 6 mjeseci sterilizirano zbog velike temperature koja se razvija pri požaru. Sve sjemenke i korijeni izgore ili nagore pa ne može doći do brze prirodne obnove biljnog pokrova.
Šumski požari se obično dešavaju na nepristupačnim, strmim i kamenitim terenima bez cestovnih komunikacija, pa je klasično pošumljavanje povezano sa velikim troškovima zbog velikog broja ljudi koji imaju zbog teških uvjeta na terenu male učinke pošumljavanja. A kako se obično radi o strmim terenima, pošumljavanje izbacivanjem kuglica iz drona često nije učinkovito, jer kuglice ne završe na mjestu pogodnom za razvoj vegetacije, već se otkotrljaju prirodnim padom u dolinu, pukotine, škrape i sl. Također, izbacivanjem kuglica iz drona sjeme ne penetrira u tlo, što je neophodno za razvoj sjemena.